Як підготувати комбайн до сезону: на що звернути увагу?

Категорії
Зміст
 1. З чого розпочати підготовку
 2. Група зі збирання врожаю
 3. Молотильна група
 4. Група прибирачів
 5. Двигун комбайна
 6. Ремені та ланцюги
 7. Кабіна та кондиціонер

Фермери вже рахують дні до збирання врожаю. Однак, щоб збирання пройшло гладко, потрібно підготувати комбайн до сезону. Як має виглядати комплексна підготовка до роботи? Як перевірити його роботу? Пояснюємо.

Зернозбиральні комбайни – машини, які працюють у специфічних умовах. Їхній робочий час відносно короткий, але інтенсивний. Крім того, бувають великі навантаження та високі температури, що часто призводить до виходу з ладу комплектуючих, а огляд та обслуговування комбайна перед початком сезону дозволяє зменшити їхню кількість. Радимо, на що звернути увагу при огляді машини – що можна перевірити самостійно, а що у механіка.

З чого розпочати підготовку

огляд сільгосптехніки

Комплексний огляд сільгосптехніки повинен складатися з:

 • Ретельна перевірка всіх компонентів машини;
 • Заміни пошкоджених чи зношених деталей;
 • Змащення всіх підшипників.

Розпочати огляд комбайна найкраще зі спроби пуску. Після тривалого зимового простою механіки рекомендують запускати комбайн поступово, щоби не перевантажувати клинові ремені. Під час запуску необхідно перевірити рівень заряду акумуляторів та електричної системи, а також перевірити її правильну роботу.

Після прогріву двигуна можна переходити до заміни олії, яка протягом сезону працює за дуже високих температур.


Пам'ятайте!
Після тривалого простою виникають проблеми із запуском комбайна, що може бути викликане несправною електронікою та паливною системою. Взимку електричні компоненти часто ушкоджуються гризунами. Тому наприкінці сезону слід очистити машину від рослинних решток.


Переходячи до огляду наступних систем, пам'ятайте, що безпека праці – найголовніше.

 • Під час перевірки жниварки комбайна подбайте про власну безпеку та підготуйте опори, щоб вона не впала.
 • При зварюванні, коли немає можливості розібрати елемент, захищати місце зварювання відповідними екранами та мати під рукою вогнегасник.
 • У нових комбайнах електрична система має бути перевірена авторизованим сервісним центром чи кваліфікованим електриком.

Несправне або пошкоджене електричне встановлення може призвести до пожежі.

Група зі збирання врожаю

комбайн для збирання врожаю

У комбайнах насамперед необхідно:

 • Перевірити технічний стан пальців шнекового конвеєра, чи вони підлягають заміні чи випрямленню, така сама процедура застосовується при заміні ножів коси;
 • Почати огляд системи приводу коси з мастила всіх підшипників і точок мастила, оглянути шестірні. Також оцінюють стан зносу та можливі тріщини у приводних ременях. Люфт у трансмісії – часта причина заміни підшипників, тому їх ретельний огляд досить важливий, щоб запобігти більш серйозній і дорогій поломці;
 • Наступним кроком є регулювання ріжучого блоку. Дуже важливо правильно розташувати різець по відношенню до планки пальця, щоб центр ножа збігався з вістрям багнета при мінімальному і максимальному відхиленні мішені;
 • Ріжучий блок потребує особливої уваги. Пошкоджені банди та ножі слід оглянути і замінити. Ножі встановлюються шляхом пробивання відповідних заклепок після їх витягування разом із планкою;
 • Також вимагають перевірки шнек-пальцевий транспортер та пластмасові напрямні пальців живильника. При перевірці шнекопальцевого транспортера зверніть увагу на биття, воно вказує на зношування підшипників. Направляючі пальці подачі також вимагають перевірки. Щоб дістатися до них, потрібно зняти кришку з оглядового вікна. Також слід оцінити люфт кривошипу;
 • Мотовило та запобіжна муфта є наступними деталями, які необхідно перевірити під час огляду жниварки. У котушці контролюють стан виконавчих механізмів на герметичність і запобіжну муфту, чи вона не перегрівається, що видно зі зміни кольору фарби або її вигоряння;
 • Необхідно забезпечити правильне позиціонування похилого конвеєра та правильне його натяг. Для цього слід перевірити натягувачі, приводний ремінь, ланки ланцюга похилого живильника, затискачі та спрямовуючу осі нижнього валу, чи не заїдає вона. Також слід звернути увагу на повзуни конвеєра та живильники, які мають розташовуватися в одній площині. Їх не можна складати, тому що матеріал не буде плавно текти.

Важливо!
Надто натягнуті ланцюги можуть пошкодити підшипники валів конвеєра або пошкодити ланки. Надмірно ослаблений ланцюг треться об корпус конвеєра.


Щоб матеріал не намотувався на шнек, правильно розташуйте шнек по відношенню до чаші водозбірника, щоб забезпечити однакову відстань з обох боків. Положення ракелю також важливо, оскільки воно має бути близьким до шнека.

Молотильна група

молотильний барабан

Виконуємо візуальну оцінку технічного стану: молотильного барабана та підбарабання та його налаштування. Молотильний барабан є одним із найважливіших елементів комбайна і від його стану та налаштувань залежить якість обмолоту.

 • Особливу увагу слід звернути на стан ланцюгів, які в першу чергу мають бути прямими, а шліци по всій їхній довжині не повинні бути надто затупленими та зношеними. Якщо вони дуже низькі, розгляньте можливість заміни ланцюгів, обов'язково замінюючи їх парами навпроти один одного, інакше можуть виникнути вібрації. Якщо необхідно замінити більше рашпилів, необхідно відбалансувати барабан.
 • За допомогою пірометра перевірте температуру підшипників барабана та рівномірність їх нагрівання. Нерівномірне нагрівання є ознакою пошкодження.
 • Потім переходимо до конкейва, де оцінюємо стан країв, які повинні бути прямими і надмірно невикористаними. Також дуже важлива комплектність і стан проводів, оскільки через кілька років експлуатації вони можуть погнутися або зламатися (через перевантаження та каміння). Велику увагу слід також приділити вирівнюванню підбарабання щодо барабана. Ширина вхідних та вихідних щілин дуже важлива. Конкретні розміри проміжків комбайна вказані в інструкції.

Важливо!
Щоб правильно налаштувати підбарабання, передусім зверніться до посібника з експлуатації комбайна. Там знайдете основні налаштування конкейву. Не забувайте перевіряти налаштування після кожного удару каменю по молотилці.


Група прибирачів

прибирач врожаю

Огляд жнив починають із підлоги, де збираються всі забруднення. Якщо він не був очищений після збирання врожаю, його необхідно підготувати і очистити.

 • Під час огляду даного вузла перевірте стан підвіски очисної трубки, наявність пошкоджень на метало-резинових елементах, стан підвісок, втулок та гумових чохлів.
 • У жалюзійних екранах важливий стан ламелей. З іншого боку, в електричних ситах необхідно перевіряти, чи відображається комп'ютером значення відстані між ламелями.
 • Наступний елемент - зерновий транспортер, у якому перевіряють знос гумових лопатей та ланцюга.
 • Від стану ножів кормозбирального комбайна залежить якість подрібненої соломи та її мінералізація. Якщо ножі та леза ножиць зношені та недостатньо гострі, подрібнювач не працюватиме належним чином. Іноді подрібнювач також працює належним чином, що відчувається як «биття» подрібнювача. Причиною цього може бути незбалансований вал та самозагострення ножів. Їх слід замінювати лише попарно на протилежних сторонах або цілком.
 • Гострі ножі також знижують витрати палива.

Двигун комбайна

двигун комбайна

Двигун комбайна нічим не відрізняється від двигуна іншого транспортного засобу. Перевіряємо паливну, охолоджувальну та мастильну системи.

 • Паливна система – замінити паливні фільтри, випорожнити водовідділювач.
 • Система охолодження – перевіряють стан повітряного фільтра та герметичність системи подачі повітря до двигуна, не забуваючи продути водяний та масляний радіатори.
 • Перевіряють рівень охолоджуючої рідини у системі охолодження.
 • Також контролюють рівень і якість олії, фільтрів та фільтруючих елементів.
 • Необхідно пам'ятати про резервуар гідравлічного масла. Перевіряють стан бака гідравлічної олії на наявність витоків.

Підказка!
Будь-які плями, що утворилися під час огляду двигуна, повинні бути ретельно видалені насухо. Пил, м'якіна та тепло можуть призвести до займання.

Ремені та ланцюги

приводні ремені та ланцюги

Після огляду двигуна переходимо до оцінки стану приводних ременів та ланцюгів.

 • Будь-які розшарування та тріщини на ременях говорять про їх знос. Термін служби ременів скорочується завдяки зменшенню контакту з мастилами чи маслами.
 • Під час зимового простою рекомендується відпускати всі ремені, що продовжує термін їхньої служби. Після цього періоду ремені повинні бути правильно натягнуті.
 • При запуску комбайна після зими ремені можуть вібрувати, але це має пройти через деякий час. У шківів перевірте гладкість їхньої поверхні та лінійність установки.
 • На комбайнах із ланцюгами тримайте натяг та перевіряйте ланки на наявність тріщин.
 • При перевірці ременів необхідно також перевірити запобіжні муфти та натягувачі. Слід періодично перевіряти запобіжну муфту.

Кабіна та кондиціонер

кабіна комбайна

У кабіні комбайна перевіряють стан салонних фільтрів, кондиціонера та роботу пультів керування.

 • Перевіряють панель з індикаторами, якщо з'являються помилки діагностики. Самостійна діагностика комбайна може бути утруднена. У разі виникнення помилок зателефонуйте до авторизованого сервісу, який підключить комп'ютер за допомогою спеціальної діагностичної програми, виявить проблему та допоможе її усунути.
 • Роботу системи керування комбайном слід перевіряти у кабіні комбайна. Перевіряють, як працює двигун комбайна на всіх оборотах, чи працюють тяги важелів і гальмівна система. Потім чи правильно працює допоміжна гідравліка та освітлення комбайна. Ефективний кондиціонер – це не розкіш, а необхідний елемент, який підвищує комфорт роботи. Тож треба подбати про те, щоб під час збирання врожаю не чекали неприємні сюрпризи. Перевірити правильність роботи системи кондиціонування нескладно і багато часу.
 • Після кожного сезону необхідно оглядати салонні фільтри та за необхідності замінювати їх. Якщо після зими з'ясується, що кондиціонер не працює, перевірте шлангову систему та випарник чи конденсатор на герметичність. Не менш часто причиною проблем з кондиціонером є відсутність холодоагенту.

Закінчивши підготовку комбайна до збирання, здійснивши необхідні заміни, ремонт та мастило, слід запустити двигун комбайна та перевірити справність жниварки та молотильного апарату. У новіших машинах потрібно калібрувати на комп'ютері.


Важливо!
Перед виїздом у поля комбайн має бути оснащений справними вогнегасниками. Їх має бути як мінімум два: порошковий та пінний.


Коментарі
Поки немає відгуків
Написати коментар
Ім'я*
Email
Введіть коментар*